PASLANMAZ ÇELİK
DUYURULAR
Paslanmaz Çelik Nedir?
Paslanmaz Çeliğin Tarihçesi
Türleri
Özellikleri
Üretim Aşamaları
SERGENÇ PASLANMAZ ÇELİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ'NE HOŞ GELDİNİZ

Firmamız ve ürünlerimiz hakkında sizleri bilgilendirmek,gelişmelerden sizleri haberdar etmek amacıyla hazırlamış olduğumuz sitemize hoş geldiniz.
Sergenç Paslanmaz Konusunda uzman kuruluş.

Bizimle Çalışmaktan memnun kalacaksınız.

Ziyaretçi SayımızFree Web Site Counter
.
NEREDEYİZ  ?
Küçük Körfez Sanayi Sitesi

3. Blok No.16 İzmit / KOCAELİ

Tel . 0262 335 08 11-13-66 PBX

Fax . 0262 335 46 30

Mail : info@sergenc.com
Sergenc Katalog
İngiliz metalürji mühendisi Harry Brearly,1913 yılında tüfek namlusu geliştirme projesi üzerinde çalıştığı esnada karbon çeliğe krom eklemenin çeliğin sağlamlık ve dayanıklılığını arttırdığını keşfeder. Paslanmaz çelik, demir ve kroma ek olarak nikel, titanyum, niyobyum ve molibden gibi başka elementler de içerir. Paslanmaz çeliğin yapısında bulunan nikel, molibden, niyobyum ve krom paslanmaya karşı olan direnci arttırır. Çeliğin paslanmaya karşı olan direnci ve diğer çelik çeşitlerinden daha az paslanması, minimum %12 krom ilavesiyle mümkün olur.

Çeliğin içerisinde bulunan krom, atmosferdeki hava ile birleşerek ince ve görünmeyen bir krom oksit tabakası oluşturur. Buna pasif film tabakası denir. Krom atomları ve oksitleri birbirlerine çok benzerler. Bundan dolayı metalin üzerinde birkaç atom kalınlığında, istikrarlı bir katman oluşturarak düzenli bir şekilde bir araya gelirler. Eğer metal çizilerek veya kesilerek pasif film tabakası zarar görürse, daha fazla oksit hızlı bir şekilde değişerek zarar görmüş yüzeyi oksitlenmeden korur ve düzeltir.

Pasif film tabakası, kendisini yenilemek için oksijene ihtiyaç duyar. Paslanmaz çelik, düşük oksijenli ve düşük sirkülasyonlu ortamlarda, zayıf korozyon direncine sahiptir. Deniz suyunda bulunan tuzdaki klorlar hücum ederek, düşük oksijen ortamında düzelebilecek durumda olan pasif film tabakasını daha hızlı yok eder.