PASLANMAZ ÇELİK
DUYURULAR
Paslanmaz Çelik Nedir?
Paslanmaz Çeliğin Tarihçesi
Türleri
Özellikleri
Üretim Aşamaları
SERGENÇ PASLANMAZ ÇELİK SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ'NE HOŞ GELDİNİZ

Firmamız ve ürünlerimiz hakkında sizleri bilgilendirmek,gelişmelerden sizleri haberdar etmek amacıyla hazırlamış olduğumuz sitemize hoş geldiniz.
Sergenç Paslanmaz Konusunda uzman kuruluş.

Bizimle Çalışmaktan memnun kalacaksınız.

Ziyaretçi SayımızFree Web Site Counter
.
NEREDEYİZ  ?
Küçük Körfez Sanayi Sitesi

3. Blok No.16 İzmit / KOCAELİ

Tel . 0262 335 08 11-13-66 PBX

Fax . 0262 335 46 30

Mail : info@sergenc.com
Sergenc Katalog
Paslanmaz Çelik Çeşitleri

Paslanmaz çeliğin üç ana çeşidi, ostenitik, ferritik ve martensitlidir. Bu üç çelik tipleri mikroyapıları ve ağır kristal evrelerine göre tanımlanırlar.

Ostenitik
Ostenitik çeliklerin başlıca aşaması ostentir. ( Dış merkezli kübik kristal ) Bunlar %8 nikel, Tip 304 bileşimli demir etrafında yapılanana, krom ve nikel (bazen mangezyum ve nitrojen ) içeren metal alaşımlardır. Ostenitik çelikler ısıya maruz kaldığında sertleşmezler. En bilinen paslanmaz çelik muhtemelen Tip 304, bazen T304 yada kısaca 304'tür. Tip 304 cerrahi paslanmaz çelik 8-10 % nikel, 18-20 % krom, içeren ostenitik çeliklerdir.

Ferritik
Ferritik çeliklerin başlıca aşamaları ferrittir. ( Gövde merkezli kübik kristal ) %17 krom alaşımlı tip 430'a dayalı olup, demir ve krom içerirler. Ferritik çelikler ostenitik çeliklerden daha az yumuşaktır ve ısıya maruz kaldığında sertleşmezler.

Martenzitik
Kristal şeklinde Martensit mikro yapısının özellikleri 1890 yılında Alman mikroskopist Adolf Martens tarafından incelendi. Martensitik çelikler 0,12 % karbon ,%12 krom ve demir alaşımını Tip 304 özelliklerinde yapılanan düşük karbon çeliklerdir.lsıtılabilir ve sertleştirilebilir. Martensit çeliğe kalınlık verir fakat aynı zamanda dayanıklılığını azaltır ve kolay kırılabilir yapar böylece bazı çelikler tam anlamıyla sertleştirilebilir. Ayrıca paslanmaz çeliklerin dubleks, acele sertleştirilmiş ve dökme paslanmaz çelik gibi başka dereceleri vardır. Paslanmaz çeliğin üretiminde birçok bitirme ve sertlik derecesi yönetimi vardır ve birçok renk görüntüleri ile boyanabilir.